09.11. 2017 · 

                                  Do Česka se vrátil "Bílý mauricius"

                                        … v dřevěné verzi

Bílý mauricius?

Nadpis berte do určité míry s nadhledem. Ale je dobré si uvědomit, že i mezi historickým nábytkem se občas objeví vzácný exemplář,  který Vás nadchne historickou hodnotou a především i svojí jedinečností.                                                                                                                 

O co se to zde vlastně jedná?   ..... Co se skrývá pod tímto tajemným názvem?                                                                                                               

Je to bílá dětská kolébka z ohýbaného dřeva. Jedná se o artefakt muzejní podstaty. Kolébka byla vyrobena v jedné ze čtyř továren, pravděpodobně na Moravě ve Vsetíně roku 1885 v rodinné firmě Jacob & Josef Kohn. Byla to 2. největší firma na trhu s výrobou nábytku z ohýbaného dřeva, hned po největší firmě Thonet. Rodina pocházela původně z Veselí nad Moravou, a vlastnili firmu na výrobu sirek v Opavě, kterou následně prodali firmě SOLO Sušice. V dobovém firemním katalogu lze kolébku najít pod číslem 1 - přesněji 1571. 

Kolébku jsme zakoupili ve Francii, kde nás místní obchodník pan Guillot (www.Volutes 1900.com) utvrdil o výjimečnosti tohoto artefaktu a že tento model nikdy dříve do prodeje nezískal.

Podle katalogu existují ještě dva podobné modely, vycházející z tohoto nejbohatěji zdobeného modelu a to pod čísly 1572 a 1573, ale vždy v jednodušší verzi. Naše společné pátrání poodhalilo, že tento model kolébky číslo 1, jsme našli ještě ve čtyřech kusech. Pravděpodobně byla kolébka vyrobena ve více kusech, ale o tom nejsou zatím žádné podložené informace.

1. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1878 - Muzeum, NGV v Austrálii, Melbourne.

2. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1885 - Muzeum MET v USA, New York.

3. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, rok neznáme - soukromý sběratel v USA.

4. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1885 - Muzeum Orsay ve Francii, Paříž.

5. Kolébka, katalogové číslo Nr:1571, cca 1885 - Muzeum nábytku, Česká republika.

Tento kouzelný exemplář jsme zakoupili ve velice zachovalém stavu, Pouze malou chybou na kráse je dvojitý nátěr bílou barvou. Sonda pod povrchovou úpravu naznačuje absenci moření a následný nános šelakové politury.... Z toho vyplývá, že se může pravděpodobně jednat o originální bílou barvu. A i kdyby tomu tak nebylo, tento stav ponecháme, i na vzdory pobouření jiných odborníků, a to zcela záměrně, aby tak byla pouhou, jedinou, bílou kolébkou na světě, tohoto typu.

Přidali jsme tak do našeho českého bohatství další raritu, tak jak tomu bylo v jiném sběratelském oboru v roce 2016, kdy neznámý soukromý investor vydražil obálku s červeným a modrým mauriciusem... a po půl roce další obálku s dvěmi červenými mauriciusi.

Při pohledu na kolébku se všem vybaví známé rčení o zlatých českých ručičkách a my jsme velmi šťastní, že můžeme takový kousek krásy opečovávat. Naším cílem je vrátit do ČR více vzácných exponátů a tím i podpořit cestovní ruch za kulturou a historií naší země. Ve světě je spoustu nádherných hmotných památek, ale problémem zůstává, kde získat finance na jejich odkoupení.

Abychom podpořili získávání dalších ,,mauriciu ze dřeva“ spouštíme program Strážci historie. Velmi rádi uvítáme zapojení příznivců a spřátelených firem i z cizích zemí. Takto darovanou energii chceme co nejlépe vracet a nabízet milovníkům historického nábytku stále něco navíc.

Naše sbírka putuje po zámcích a galeriích na území Moravy od roku 2012, v současné době můžete již 5. výstavu navštívit na zámku v Koryčanech, vždy jeden den v daném měsíci.

Přepravovat sbírku o více jak 200 exponátech je stále náročnější, a proto již dlouhou dobu zvažujeme, kde bychom mohli v budoucnu naše Muzeum nábytku ustálit. Máme vyhlídnuté některé budovy v Bruntále, v Krnově, či v Opavě, které by byly velice vhodné pro náš projekt, největší slabost máme pro obchodní dům BREDA z roku 1928, ale stále nám chybí podpora a finance. 

Rádi přivítáme, když nám napíšete, zda byste chtěli Muzeum nábytku ve svém okolí a v jakém městě. 

Tomčala František ml.

SSPV Renova o.p.s.   &   Muzeum nábytku

Další informace

Email : renova.muzeum@gmail.com